Witamy visitor możesz log in or create an account

Inne nazwy: chwoszczka, strzępka, przęślica, koński ogon, krzemionka, jedlinka polna, koszczka, kostka, sosnka. Skrzyp polny występuje pospolicie w całej Europie. W Polsce spotkać go można na zakwaszonych, piaszczystych lub gliniastych glebach, na polach, przydrożach, w rowach, na łąkach i brzegach wód. Na świecie znanych jest 50 gatunków, u nas rośnie ich tylko 9 lecz jedynie skrzyp polny jest rośliną leczniczą. Osiąga do 40 cm wysokości, jego łodygi są szorstkie, a zgniatane chrzęszczą. Nie ma specjalnego zapachu ani smaku.

Do celów leczniczych ziele skrzypu polnego zbiera się od czerwca do sierpnia, ścinając górne części pędów na wysokości 7-8 cm i suszy w ciemności w przewiewnym miejscu w temperaturze do 40 st. C. Schnie szybko, łatwo się łamie i kruszy.

Ziele skrzypu polnego w swym składzie zawiera flawonoidy, saponiny, sole mineralne (kobalt, mangan, żelazo oraz rozpuszczalne związki krzemu i potasu), kwasy organiczne (krzemowy, akonitowy, kawowy, szczawiowy, jabłkowy, askorbinowy), fitosterole, witaminę C, antywitaminę B1, karotenoidy, garbniki i żywice.

W medycynie ludowej używano skrzypu polnego w postaci odwaru, na gruźlicę, przy bronchicie, kamicy nerkowej, schorzeniach nerek i pęcherza, hamowano nim krwotoki z nosa i macicy , leczono padaczkę oraz robiono okłady na egzemy i liszaje.

Skrzyp polny działa moczopędnie, krwiotwórczo, wzmacniająco, przeciwkrwotocznie, przeciwreumatycznie oraz pobudza przemianę materii. Stosowany jest w schorzeniach dróg moczowych (kamica, zakażenia bakteryjne, mocznica), w niektórych chorobach skórnych spowodowanych złą przemianą materii oraz gośćcu. W stanach pooperacyjnych przyspiesza tworzenie się tkanki łącznej. Ziela skrzypu polnego używa się też przy nadmiernych krwawieniach miesięcznych, żylakowych odbytu, płucnych i z nosa. Osoby starsze mogą stosować skrzyp polny przy niedoborze krzemu i słabym pobieraniu wapnia.

Flawonoidy zawarte w zielu skrzypu polnego zwiększają ilość wydalanego moczu oraz usuwają nadmiar moczanów, działają również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają pracę serca i przeciwdziałają obrzękom, nadto odtruwają i usprawniają czynność wątroby. Wyciągi ze skrzypu polnego działają ściągająco i przeciwbakteryjnie.

Krzemionka zawarta w zielu skrzypu polnego jest rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu ma wpływ na różne procesy metaboliczne organizmu ludzkiego. Związki krzemu utrzymują prawidłową elastyczność i odporność naskórka, błon śluzowych, kości i tkanki łącznej, regulują przepuszczalność naczyń krwionośnych, hamują odkładanie się w nich tłuszczów. Skrzyp polny uzupełnia tez niedobory potasu i magnezu oraz niektórych mikroelementów, w nieznacznym stopniu pobudza wzrost krwinek czerwonych, podnosi poziom hemoglobiny, zwiększa krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie. U chorych na gruźlicę zwiększa apetyt, a przez to i wagę ciała, obniża gorączkę i zmniejsza nocne poty.

Zewnętrznie skrzyp polny stosuje się w formie płukanek i przemywań w schorzeniach gardła, jamy ustnej, a nawet oczu oraz w postaci okładów przy liszajach i wrzodziejących nowotworach.

Ziele skrzypu znajduje też zastosowanie jako środek przeciwdziałający łysieniu i wypadaniu włosów, pobudzający ich wzrost, a napar dodany do kąpieli zmniejsza nadczynność gruczołów  łojowych, dobrze działa na choroby skórne. Ziele skrzypu polnego doskonale wzmacnia też kruche i łamliwe paznokcie.

Uwaga! Ze względu na zawartość antywitaminy B1, po długotrwałym stosowaniu ziela należy co tydzień robić 3-dniowe przerwy, a porcje dzienne leku zmniejszać, ponieważ mógłby powstać w organizmie niedobór tej witaminy.

Odwar

2 łyżki ziela skrzypu polnego zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem przez 15 minut, odcedzić.  Pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu.

Zalecenie

Dla lepszej  przemiany materii można w ramach wiosennej kuracji pić codziennie 3 łyżki soku wyciśniętego ze świeżego ziela.

Przepisy szczegółowe dotyczące zastosowania skrzypu polnego w kosmetyce znajdziesz w mojej książce "Naturalnie piękna"

 

Tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy strony mogą dodawać komentarze!