Witamy visitor możesz log in or create an account

Ziołowa rabatka

zielnikWszystko o ziołach, o ich wspaniałych właściwościach leczniczych i profilaktycznych oraz o sposobach ich stosowania i przygotowywania mieszanek. Naprawdę warto się z nimi zaprzyjaźnić i dołączyć je do ulubionych metod dbania o własne zdrowie i samopoczucie. 

Arnika górska

  • Janina Barbara Suchoń

Inne nazwy: kupalnik, pięciornik górski, anielskie ziele, pomornik lekarski, wilcze ziele, korzeń maciczny, drzewojad, omieg, pomórnik, tran, wierzkowisko, tranek angielski.Arnika górska występuje na górskich łąkach Europy Środkowej, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce objęta jest całkowitą ochroną. Występuje w Sudetach,  Karpatach, na Suwalszczyźnie, Pomorzu Mazurskim i w Puszczy Białowieskiej, na brzegach rzek, łąkach i polanach leśnych.

Czytaj więcej

Borówka czernica

  • Janina Barbara Suchoń

Inne nazwy: czarna jagoda, borówka czarna, borowina, czernica, Jagodzina. Borówka czernica rośnie w stanie dzikim na całej północnej półkuli, szczególnie w północnej i środkowej Europie. W Polsce rośnie w lasach szpilkowych i mieszanych, tworząc duże skupiska na całym niżu i w Karpatach. Lubi gleby kwaśne, wilgotne i zbielicowane. Jest krzewinką o wysokości od 15 do 50 cm, o nikłych kwiatach zielonkawo-żółtych. W zależności od stanowiska, kwitnie od kwietnia do czerwca. Owocem borówki czernicy jest czarna, kulista jagoda o średnicy do 1 cm, pokryta granatowym woskowym nalotem. Dojrzewa od czerwca do września. Owoce ma smaczne jadalne, spożywane na surowo lub używane na przetwory.

Czytaj więcej

Dziurawiec zwyczajny

  • Janina Barbara Suchoń

Inne polskie nazwy: świętojańskie ziele, ziele św. Jana, krewka Matki Boskiej, dzwonki Panny Marii, krew Chrystusa, krzyżowe ziele, dzwoniec,  arlika, przestrzelon, durawy, dawna nazwa polna ruta. Dziurawiec zwyczajny występuje w strefie umiarkowanej całej Europy i Azji. W Polsce rośnie pospolicie na niżu i w dolnych partiach górskich, ugorach, skrajach lasów, na suchych łąkach, ugorach, w zaroślach i miedzach. Łodyga dziurawca jest sztywna, do 60 cm wysoka. Kwiaty są koloru żółtego, smak ma gorzki, nie ma zapachu. Kwitnie od czerwca do września. Do celów leczniczych zbiera się świeżo rozkwitające, dobrze ulistnione górne części łodyg, długości do 25 cm. Suszy się w temperaturze do 35 st. C, w miejscach suchych i zacienionych. Susz przechowuje się w szczelnym opakowaniu w miejscu suchym i ciemnym. Ze świeżych kwiatów  i ziela otrzymuje się wyciąg olejowy.

Czytaj więcej

Mniszek lekarski

  • Janina Barbara Suchoń

Zwany też: dmuchawiec, wilczy ząb, wole oczy, brodawnik mleczowaty, męska stałość, mlecznica, mlecz lekarski, papawa. Jego siedliskiem są rejony klimatu umiarkowanego całego świata. W Polsce jest najpospolitszym chwastem przydroży, łąk, trawników, zarośli, siedlisk ruderalnych i ugorów. Pędy mniszka lekarskiego  osiągają wysokość do 25 cm, kwitnie od kwietnia do lipca, później ponownie. Jego kwiaty są słonecznie żółte, a w całej roślinie znajduje się biały, gorzki, piekący sok mleczny.

Czytaj więcej

Mięta pieprzowa

  • Janina Barbara Suchoń

Inne jej nazwy : miętka czarna, miętkiew, miata. Mięta pieprzowa występuje powszechnie w strefie umiarkowanej całej Europy i Ameryki Północnej. Znanych jest około 25 gatunków, z czego 8 gatunków rośnie dziko w Polsce. Osiąga wysokość do 60 cm. Cała roślina charakteryzuje się bardzo silnym, orzeźwiającym chłodzącym mentolowym zapachem. W lecznictwie znaczenie ma tylko Mentha  piperita. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Czytaj więcej

Skrzyp polny

  • Janina Barbara Suchoń

Inne nazwy: chwoszczka, strzępka, przęślica, koński ogon, krzemionka, jedlinka polna, koszczka, kostka, sosnka. Skrzyp polny występuje pospolicie w całej Europie. W Polsce spotkać go można na zakwaszonych, piaszczystych lub gliniastych glebach, na polach, przydrożach, w rowach, na łąkach i brzegach wód. Na świecie znanych jest 50 gatunków, u nas rośnie ich tylko 9 lecz jedynie skrzyp polny jest rośliną leczniczą. Osiąga do 40 cm wysokości, jego łodygi są szorstkie, a zgniatane chrzęszczą. Nie ma specjalnego zapachu ani smaku.

Czytaj więcej

Lipa

  • Janina Barbara Suchoń

Wyróżniamy dwa rodzaje lipy: lipę drobnolistną (znaną także jako lipa małolistna) oraz lipę szerokolistną (znaną także jako lipa wielkolistna). Oba gatunki maja jednakowe zastosowanie,  występują  powszechnie w Europie, a na południu Uralu i w Baszkirii tworzą wielkie lasy.

Czytaj więcej

Rumianek pospolity

  • Janina Barbara Suchoń

Znany również jako: rumianek lekarski, rumianek prawdziwy, rumianek polny, rumianek pachnący, marunka, kamelka. Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną, o silnym aromatycznym zapachu, występującą  w całej niemal Europie, w Ameryce Południowej, Australii  oraz w różnych regionach Azji.

Czytaj więcej