Witamy visitor możesz log in or create an account

Myślę, że żadne inne zwierzę nie wzbudza tak bardzo mojego zachwytu, jak koń. Od dziecka mogłam całymi godzinami obserwować te przepiękne zwierzęta i marzyć, by kiedyś pogalopować na koniu przez pięknie ukwiecone łąki i szerokie dukty leśne.

Któregoś dnia moje marzenie się zrealizowało i nie tylko nauczyłam się jeździć konno, ale też pogalopowałam przez rozległe łąki i drogi leśne. Mało tego…, obecnie regularnie mam sen, w którym galopuję w słońcu po ogromnych łąkach pełnych wielobarwnych kwiatów. Zawsze wtedy budzę się niesamowicie zrelaksowana, spokojna, wypoczęta. Już nawet sen przynosi ukojenie i ma właściwości terapeutyczne a co dopiero prawdziwy kontakt z koniem. Prawdziwa hipoterapia – polecam ją każdemu, bez względu na to, czy ma jakiś problem zdrowotny, czy tylko potrzebuje ogromnej dawki terapeutycznego relaksu. Sprawdziłam na sobie cudowną moc płynącą z kontaktu z końmi. Spróbuj!

Z definicji hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne, które służy poprawie funkcjonowania człowieka we wszystkich sferach życia; fizycznej, emocjonalnej, społecznej. W ściśle terapeutycznym znaczeniu zajęcia prowadzi wykwalifikowany hipoterapeuta, wykorzystując do ćwiczeń specjalnie przygotowane konie i stosując się do zaleceń lekarza kierującego na hipoterapię. Uniwersalnością tej metody jest równoczesne oddziaływanie ruchowe, sensoryczne, psychiczne i społeczne.

Jak działa hipoterapia?

Doskonale normalizuje napięcie mięśniowe, wzmacnia sprawność organizmu, poprawia równowagę, koordynację i zdolności motoryczne. Uczy poczucia rytmu, stymuluje odczuwanie i orientację przestrzenną. Podnosi poczucie własnej wartości, uspokaja, wycisza problemy emocjonalne i reakcje nerwicowe. Uczy opiekuńczości, delikatności, ale też odwagi, wiary we własne siły poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Poprawia koncentrację uwagi, wzmacnia motywację do działania, rozwija samodzielność.

Hipoterapia daje szczególnie dobre wyniki w następujących schorzeniach i zaburzeniach rozwoju:

U dzieci: dziecięce porażenie mózgowe, uszkodzenia mózgu, choroby mięśni, zaburzenia psychiczne, zaburzenia emocjonalne, upośledzenia umysłowe, niedowidzenie, wady postawy, skoliozy, wady rozwojowe kończyn, wady genetyczne, niedostosowanie społeczne, opóźnienia psychoruchowe, nerwice, autyzm.

U dorosłych: stany poudarowe, zaburzenia psychiczne, uzależnienia, stwardnienie rozsiane, choroby neurologiczne i stany pourazowe.

Konie do hipoterapii

To najczęściej wałachy w wieku powyżej 5 lat, specjalnie wyszkolone i przygotowane do pracy w hipoterapii. Przeważnie niewysokie, najczęściej są to koniki rasy huculskiej. Musi je cechować zrównoważony charakter i spokojny temperament, łagodność, ufność (brak reakcji lękowych przy nagłych, niespodziewanych bodźcach), cierpliwość i duża przyjazność.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tej wspaniałej metody dbania o zdrowie dzięki kontaktowi z tymi pięknymi zwierzętami, a poprzez jazdę w terenie również dzięki kontaktowi z przepięknymi widokami wzgórz, lasów, czasem może przekraczanych rzeczek, widzianymi poprzez końską grzywę.

Tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy strony mogą dodawać komentarze!