Witamy visitor możesz log in or create an account

Właściwe i skuteczne oczyszczanie twarzy oraz skóry naszego ciała to podstawowy i najważniejszy krok w skutecznej pielęgnacji. Glinki kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne, ze względu na ich naturalne bogactwo w pierwiastki oraz składniki mineralne, takie jak wapń, krzemień, magnez, żelazo oraz potas.

Działanie glinek

Glinki mają niezwykłe właściwości absorbowania zanieczyszczeń z naszej skóry oraz szerokie zastosowanie. Większość z nich można używać nie tylko jako maseczki oczyszczające, ale również jako naturalne mydła, szampony oraz peelingi. Zawarty w glinkach ładunek ujemny przyciąga substancje toksyczne o ładunkach dodatnich. Nic dziwnego, że po zastosowaniu glinki odczuwamy wyraźną różnicę: skóra jest oczyszczona, wygładzona oraz doskonale chłonie kremy.

Rodzaje glinek

Jedną z najpopularniejszych glinek jest niezwykle silna w działaniu glinka zielona pochodząca ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Swój kolor zawdzięcza obecności jonów dwuwartościowego żelaza. Ma właściwości antyseptyczne i hamuje namnażanie bakterii fermentacyjnych oraz gnilnych. Te z nas, które zmagają się z problemami skórnymi takimi jak trądzik lub ropne wypryski mogą ją z powodzeniem stosować jako ‘żelazny’ element pielęgnacji twarzy. Podobne działanie wykazuje również marokańska czarna glinka ghassoul wydobywana w górach Atlas.

Dziewczyny mające skórę suchą i wrażliwą polubią z kolei glinkę białą. To delikatniejsza wersja glinki czarnej i zielonej, jednak równie dobrze oczyszczająca i wygładzająca skórę. Obecny w niej glin powoduje wygładzenie oraz spłycenie blizn. Białą glinkę można również spotkać w leczniczych kremach, pudrach oraz zasypkach.

Ostatnio swoje pięć minut przeżywa również glinka beloun, odmiana glinki czerwonej pochodząca z Bliskiego Wschodu. Obecnie wydobywana jest głównie w Syrii i jest niezwykle bogata w krzem, mangan, potas, wapń, oraz tytan i magnez. Glinka ta ma równie szerokie zastosowanie, co pozostałe, jednak zaleca się ją włosom zmęczonym zabiegami fryzjerskimi takimi jak rozjaśnianie oraz farbowanie. Krzem hamuje rozdwajanie się końcówek, a włosy stają się miękkie, lśniące i odzyskują zdrowy wygląd.

Stosowanie glinek

Zanim wybierzemy najlepszą dla nas glinkę, warto o nich poczytać. Sposobów ich stosowania jest wiele, a upodobania skóry każdej z nas to kwestia indywidualna. Istnieje jednak kilka kluczowych zasad przy korzystaniu z dobrodziejstw glinek.

Po pierwsze, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj glinki. Glinka zielona i czarna dla skóry trądzikowej, biała dla wrażliwej i suchej, czerwona do zmęczonych włosów. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy eksperymentować - każda z tych glinek sprawdzi się jako naturalny szampon, mydło i świetny peeling.

Po drugie, nie powinnyśmy używać glinek zbyt często - raz w tygodniu wystarczy w zupełności.

Trzecia kwestia - nie dopuszczamy do zaschnięcia glinki na twarzy. Nie chcemy, by skóra po zastosowaniu była zbyt ściągnięta, dlatego rozrabiamy glinkę z wodą, olejem arganowym lub wodą różaną i nie pozostawiamy na skórze zbyt długo. Skórę można też spryskiwać wodą różaną w sprayu w trakcie trwania maseczki.

Ważne! Nigdy nie rozrabiamy glinki w aluminiowym naczyniu, gdyż straci ona swoje właściwości. Najlepsze są plastikowe, bądź porcelanowe miseczki a do mieszania możemy użyć drewnianej łyżki.

Po czwarte, pamiętajmy o jej dokładnym zmyciu! Resztki glinki należy usunąć wacikiem nasączonym wodą. Po zmyciu wklepujemy solidną porcję kremu - nasza skóra z pewnością doceni nasze zabiegi, będzie gładka, wypoczęta oraz wspaniale nawilżona.

Tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy strony mogą dodawać komentarze!