Witamy visitor możesz log in or create an account

Wiele osób myśli, że prowadzenie własnej działalności to sposób na niezależność, samorealizację, a przede wszystkim stabilizację materialną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że aby osiągnąć sukces, konieczna jest ciężka praca, umiejętność nawiązywania relacji, a przede wszystkim determinacja i wytrwałość.

 

Od czego zacząć?

 

Jeśli masz pomysł, wiesz jak dotrzeć do klientów, wiesz jakie koszty poniesiesz na początek, a także wiesz czy potrzebujesz jakiś pozwoleń czy koncesji –możesz zaczynać. Obecnie założeniedziałalności gospodarczej jest o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Za pomocą jednego formularza CEIDG-1 dokonasz zgłoszenia działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców i to bez żadnych opłat.

Zanim jednak zgłosisz się do Urzędu Miasta bądź Gminy, musisz wybrać PKD główne i pozostałe – czyli określić rodzaj usług, które będzie się wykonywać. Pod tym linkiem znajdziesz klasyfikacje PKD. Nie obowiązuje żaden limit ilości podawanych numerów. http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/5,2,1501,edukacja.html  

Teraz czas na wypełnienie formularza CEIDG-1. Musisz zastanowić się nie tylko nad nazwą swojej działalności, a także określić datę jej rozpoczęcia.  Tutaj możesz wypełnić formularz: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1

W ciągu 7 dni od wypełnieniu druku CEiDG-1 należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy aby go podpisać. Jeśli jednak masz profil zaufany lub certyfikat do podpisu elektronicznego, możesz wysłać druk elektronicznie.

 Firma zarejestrowana – co teraz?

Proces rejestracji masz już za sobą, pamiętaj jednak, że w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej powinieneś dokonać zgłoszenia w ZUS. I tak, uzupełniamy druk ZUA, jeśli wykonywana działalność jest jedynym naszym źródłem dochodów. Z kolei ZZA używa się w sytuacji, gdy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnej pensji krajowej (aktualnie to kwota 1680 zł) – w innym przypadku (np. pensja jest niższa) pozostajemy przy ZUA. Druki te można składać w dowolnych oddziałach ZUS.

Jeśli zdecydowałeś się zostać płatnikiem VAT, najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług objętych podatkiem VAT należy złożyć formularz VAT-R. Koszt to 170 zł, który wlicza się w koszty działalności. Należy pamiętać, że podatek VAT płaci się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności, czyli najczęściej siedziby firmy (w odróżnieniu od podatku dochodowego, który się rozlicza w urzędzie właściwym ze względu na adres zamieszkania).

Został jeszcze nr NIP i REGON. Numer Regon otrzymasz od Urzędu Statystycznego pocztą. Pojawi się on także na stronie https://prod.ceidg.gov.pl – w rejestrze przedsiębiorców. NIP Twojej firmy będzie ten sam, który masz jako osoba fizyczna.

Po założeniu działalności gospodarczej powinieneś także założyć rachunek bankowy oraz zrobić pieczątkę. Jej posiadanie nie jest obecnie wymagane ale wiemy z doświadczenia, że często przydaje się w różnych urzędach, np. na poczcie. Niestety pracowników urzędów pocztowych nie przekonuje fakt, iż pieczątka nie jest wymagana. Jeśli jej nie mamy – nie wydadzą nam korespondencji skierowanej do naszej firmy.

Jak zaistnieć na rynku?

Mimo, że nie jesteśmy specjalistami od marketingu ani PR, przeszłyśmy swoją drogę prób i błędów marketingowych. Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami. Tu nas znajdziesz.

Od czego warto zacząć? Oczywiście strona internetowa. W dzisiejszych czasach trzeba ją mieć. No chyba, że planujesz otwarcie osiedlowego sklepu spożywczego – wtedy można sobie darować.
W większości jednak przypadków, o stronę naprawdę warto zadbać. 

Dodatkowo koniecznie trzeba wpisać wizytówkę firmy na wszystkich portalach na których da się to zrobić bezpłatnie. Koniecznie skorzystać z możliwości jakie daje www.zumi.pl oraz mapa Google. 

W wielu artykułach o skutecznym marketingu można znaleźć poradę aby poinformować znajomych, przyjaciół i rodzinę o swojej firmie. To świetny pomysł! Tą drogą, wcześniej czy później przyjdą do ciebie klienci. Oczywiście nie od razu wszyscy wokół będą potrzebować twoich towarów bądź usług ale w chwili kiedy ktoś będzie poszukiwał – na pewno sobie przypomni o twojej firmie.

Dbaj o Klienta! Może to utarty slogan – ale jeśli Twój Klient (każdy!) będzie zadowolony, na 100% poleci Cię kolejnym osobom. Na wszystko potrzeba czasu, dlatego działaj ale uzbrój się w cierpliwość. Efektów nie będzie  z dnia na dzień.

Chodź na darmowe spotkania biznesowe i networkingowe, konferencje, szkolenia – wszędzie tam spotkasz ludzi, którym możesz opowiedzieć o swoich usługach czy towarach i przekazać wizytówki.

Pisz artykuły, organizuj darmowe szkolenia, konsultacje, nawiązuj współpracę z portalami branżowymi – często zgadzają się napisać o twojej firmie lub usługach zupełnie bezpłatnie. Skorzystaj z takich możliwości.

W naszym przypadku, a to pewnie ze względu na specyfikę naszej firmy, nie sprawdziły się zupełnie ulotki ani mailing. Ale możesz spróbować również takich form marketingu – może w twojej firmie taki sposób zdobywania klientów  się sprawdzi.

Efectivo - współpracując z nami możesz skupić sie na tym, co najważniejsze dla rozwoju Twojej firmy.

Tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy strony mogą dodawać komentarze!